Je eRouška selhání nebo úspěch?

eRouška je nákladaově efektivní, bohužel v úspěchu jí brání Ministerstvo zdravotnictví

Prý nefunguje, říkají hygienici

eRouška není zázračné řešení které by zvrátilo vývoj pandemie, přesto je z hlediska costs-benefits dost možná jednou z nejefektivnějších věcí, které stát dělá. Relativně k nákladům funguje výrazně lépe a levněji než systém KHS.

eRouška stojí za měsíc méně než 1 mil Kč. Za tuhle cenu teď dotrasuje o trochu méně než 1000 kontaktů za den.

Celá soustava KHS vytrasuje za den kontaktů jen o něco méně než 10 tisíc, to je jen 10x víc (!). I kvůli chybám paní hlavní hygieničky Rážové v metodice trasování a vedení hygien. O tom co všechno v Česku nefunguje by se dalo mluvit déle.

Fermiho odhad: Rizikových kontaktů, které by bylo potřeba najít, v zemi za den je řádově 100 tisíc. (8 tisíc zachycených x 1/0.3 ascertainment x 4 kontakty)

eRouška tedy najde zhruba 1% rizikových kontaktů. Je to málo, nebo hodně? Za tu cenu by to bylo to super, v řádu 0.5-2% se může pohybovat třeba efekt nějakého zavřeného ročníku školy.

eRoušce nejspíš nejvíc škodí její oficiální zřizovatel, t.j. Ministerstvo zdravotnictví.

Za celou dobu provozu nepřipustilo, aby lidé vytrasování pomocí eRoušky mohli na PCR testy zdarma - takže eRouška sice kontakty dotrasuje, ale většinou to k ničemu nevede, protože vytrasovaní by museli platit 1-2 tisíce korun za test z vlastního. (Pokud dumáte nad tím proč tahle zjevná blbost, tak samozřejmě proto, že lidem ze zdravotnictví přijdou testy drahé. Zatímco 1000-3000 testů by stálo 1-3M za den, je PES 5 nestojí “nic”.)

Za celou dobu neproběhla na eRoušku reklamní kampaň. To by totiž taky stálo miliony.

Žádná další propagace nebude, místo toho čteme kritické nesmysly v médiích? Skoro se obávám, že někdo na MZČR v nějakém záchvatu odborné hlouposti, neschopnosti provádět ekonomické úvahy na úrovni druhého stupně základní školy a arogance úředníka zabetonovaného ve funkci služebním zákonem usoudil, že by se eRouška mohla utlumit nebo úplně zrušit. Ušetří se tím ten milion za měsíc, a procento redukce R hravě doženeme!

Systémově jde pořád o ten samý problém od jara. Řešení, která jsou levná a funkční, jsou stranou zájmu. V centru pozornosti jsou řešení drahá. Pozornost se nesoustředí na to, jak to “další procento redukce R” pořídit nejlevněji, ale přesně naopak, na výběr z těch několika nejdražších možností. Např. dilema jestli zakázat cestování mezi kraji vypadá jako závažné dilema. Dilema, jestli posílat lidi vytrasované eRouškou na PCR testy neexistuje: odpověď je naprostý no-brainer, takže to pozornost nepoutá žádnou. Ale nestane se to, protože to zablokuje to nejspíš nějaký subalterní úředník bůhvíkde.