K zákonu o hygienické službě

K zákonu o hygienické službě: mě přijde, že Česko je v tom ohledu na cestě dát si vlastní gól1. Centralizace řízení hygien je zásadní změna, která je podle mě nutná. V první i druhé vlně byl mezi kraji zásadní rozdíl, některé "odbojné" kraje se k centrálnímu systému trasování připojily de facto až v září, atd. Upozorňoval jsem na to opakovaně.

2. Možnost, aby hygiena vydávala proti COVIDu účinná protiepidemická opatření plošně a bez nouzového zákona, je podle mě také nutná.

V současnosti ani ty nejlevnější protiepidemická opatření, která jsou ve stupni PES na úrovni 1, a platí např. víceméně všude v Evropě, nelze přijmout bez nouzového stavu. To vede k situaci, kdy je protiepidemicky nutný nouzový stav po mnoho měsíců (na to pustit nejrizikovější věci nebude situace nejspíš až do léta!). Pokud by opatření úplně přestala platit, epidemie exploduje během několika týdnů. To je největší zlo z možných alternativ.

Nouzový stav má přitom řadu vedlejších efektů a poskytuje příležitosti ke zneužití, které vůbec nesouvisí s COVIDem, takže setrvalý nouzový stav celou zimu mi přijde taky zlo.

Zákon, který rozšíří pravomoci hygieny, mi v tomhle ohledu přijde jako nejmenší zlo.

3. Nejkontroverznějším nápadem je přístup hygieny k lokačním datům. Myslím, že nedává smysl to navrhovat v současném Česku se současnou důvěrou ve stát, a (ne)schopností taková data využít. Strhne to většinu pozornosti, vyvolá hloupé srovnání s Orwellem, a může způsobit nepřijetí zbytku. Obecně, zda by státy měly mít možnost využívat takováto data občanů v situacích typu pandemie by bylo na delší debatu do které se tady a teď pouštět nechci.

Co čekám že se snadno může stát, resp. děje

- opozice se chopí boje proti 3., protože to je prostě skvělý terč

- další téma bude 2., což se zase může oddít do hávu vznosného boje za právní stát a parlamentní kontrolu (skepticky mi přijde, že stav s každé dva týdny obnovovaným nouzovým stavem republice nesvědčí a kontrolu nezlepšuje, a stav s nezvládnutou epidemií zase koliduje s právem na život a ochranu zdraví)

- zásadní potřebné změny v boji zapadnou a celé se to odloží někam k Velikonocům

Co by bylo potřeba

- přijmout zásadní věci (centralizace, trasování s pomocí externistů, základní opatření bez nouzového stavu)

- neudělat z toho zásadní boj typu: dát hygieně právo něco zavřít plošně je na půl cesty k totalitě