Skóre PSA kleslo díky změně metodiky a náhodě

Skóre PSA kleslo díky změně metodiky a náhodě.

Myslím, že je fair říci

1. Změnu se mnou nikdo předem nekonzultoval, podle mých informací to rozhodl Centrální řídící tým v pátek a ÚZIS implementoval o víkendu. Myslím, že je nevhodné jakékoli změny metodiky dělat tímto způsobem.

V tuhle chvíli by bylo poměrně pohodlné dát od toho ruce pryč a dál to neřešit.

2. S trochou odstupu ...z toho co zatím vidím mi to nepřijde mi to jako zásadní velká změna metodiky a motivaci mít stejné číslo pro PES a podle mezinárodní metodiky je legitimní důvod. Současná změna pokud vím nezahrnuje přímé přidání antigen testů. Pokud ECDC dál změní metodiku výpočtu pozitivity tak, že se do pozitivity i počtu testů ve velkém antigeny počítat začnou, je zjevné, že tabulky rizika bude potřeba změnit - tabulka opatření a i tabulka výpočtu rizika je zkalibrovaná na PCR testy a bude ji nutné překalibrovat. (Zároveň antigen testy jsou dobrá zpráva!)

3. I s onou pondělní změnou metodiky index vyšel na 57 bodů a úroveň 3 náhodou, o méně než jednu desetitisícinu (nová pozitivita byla 0.229951725, pro posun do vyššího pásma by asi stačil jeden pozitivní test navíc?). Větší změnu než metodika způsobí například to, že část parametrů je ovlivněná státním svátkem minulý týden - víme, že ve svátek se méně testuje a všechna měření to nějak rozhodí. 

4. Bylo by absurdní na tomto základě překotně rozvolňovat. Změny stupně přesně na hranici o pár testů nebo o změnu metodiky nejsou nic, co by nám podávalo zprávu o skutečné změně situace. Podobně jako pacient s naměřenou teplotou 37.995 není v nějak znatelně lepším stavu než pacient s horečkou 38.005 stupně. 

Jediná příčetná expertní interpretace je, že index rizika je celostátně kolem 60, což podle platné tabulky PES prostě je na hranici úrovní 3 a 4, a pomalu to klesá. Toto platí podle staré i podle změněné metodiky.

Je zjevné, že v mnoha krajích je to jasně 4, někde spíš k 5, a není vhodné překotně změnit opatření na úroveň 3. 

5. Navíc by se nemělo porušovat pravidlo že k hodnocení stability nového stavu je třeba týden počkat, nebo týdenní periodicita hodnocení ve středu.

Pro zdraví ekonomiky, lidí i klidné Vánoce je potřeba počkat na jasnější pokles všude.