Nadúmrtí a kauzalita

ČSÚ potvrdil to, co už delší dobu víme, totiž že pandemie COVID v Česku způsobila v roce 2020 vlnu umírání nevídanou od války. Cituji:

„Již nyní je z předběžných dat zřejmé, že počet zemřelých za rok 2020 bude převyšovat 112,4 tisíce mrtvých z roku 2019 o více než 16,7 tisíce osob a jedná se tak o patnáctiprocentní nárůst. Takto výrazná meziroční změna je v naší historii po roce 1950 zcela výjimečná,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Přesně stejné statistiky byly ještě v první polovině října používané pro zpochybnění, že se na COVID umírá. Když se nedá mlžit a lhát o tom, že "s COVID" umírají lidi, kteří by zemřeli stejně, frontová linie alternativní reality se posunula do polohy, že ti lidé sice zemřeli dříve, ale je to hlavně v důsledku omezení preventivních prohlídek, smutkem, stresem z protiepidemických opatření, rozvojem jiných chorob, omezením onkologické péče a podobně.

Už jsem to zde rozebíral několikrát, sice taková vysvětlení pro jednotlivé případy platí, ale v součtu to zatím nemělo na mortalitu významný vliv. V grafu vidíte naškálované do stejného měřitka (děkuji za tipy na vizualizace)

a) počet prokázaných nakažených COVID, modře

b) nadúmrtí, červeně

Oba jevy jsou na nástupu druhé vlny skvěle korelované (0.94), mají odpovídající časový odstup, a máme jasný kauzální mechanismus.

Nic z těch alternativních vysvětlení nepopisuje mechanismus, který by zabil významné množství lidí s tak ohromnou přesností kopírující epidemickou vlnu.

Samozřejmě i toto lze zpochybnit, podobně jako lze zpochybnit libovolné kauzální úvahy

Například, vemte si takovou nehodu na namrzlé vozovce, kde auto dostane smyk, o 2 vteřiny později vyletí ze zatáčky, narazí do stromu, a dědeček sedící na sedadle spolujezdce zemře. Jako laici byste řekli, že příčinou smrti je autonehoda. Když to ale rozeberete dost podrobně a odborně, kde máte jistotu? V lékařské zprávě bude napsáno třeba “polytraumata”. Nehodu nepřežil polymorbidní osmdesátiletý senior, přitom kdyby šlo o mladého návštěvníka fitcentra, který by navíc v autě jel s hokejovou přilbou na hlavě, nehodu by nejspíš přežil. Autonehoda pak možná byla příčinou smrti třeba jen ze 30 procent, a zbytek je věk, cukrovka a nechránění se helmou. Dál stojí za rozbor co je to vlastně autonehoda. Nebyla skutečnou příčinou ledovka na silnici, což je zcela přírodní proces? Podobně růst stromů - taky přírodní proces, a kdyby strom u silnice nestál, nikdo by nezemřel, tedy příčinou je hlavně příroda a smrt je také přirozený proces. Navíc není jasné, jestli za autonehodu nemohl hlavně smutek řidiče ze ztráty zaměstnání, a za přítomnost seniora v autě protiepidemická opatření, protože jinak by jel vlakem. Navíc kdyby řidič zrovna neposlouchal záznam tiskové konference ministerstva, tak by se nerozzuřil a dával pozor na cestu.

Jak už asi chápete, pokud opustíme princip preference nejjednoduších postačujících vysvětlení a běžné pojetí kauzality, otázka příčin takového úmrtí "s autonehodou" se stane velmi komplikovanou. Aby se dalo něco skutečně odborně říci, bylo by asi nejlepší svolat odbornou komisi, která otázku příčin a následků rozebere. Což může vyžadovat například odborníky na metafyziku, patologii, interpretace kvantové mechaniky, teleologii, statistiku, interní lékařství a theodiceu. Dokud taková komise nedojde k závěrům, což nelze čekat dříve než za několik let, nelze nic tvrdit dost odborně, a je to proto lepší mlčet.

2.

Co je na oněch alternativních vysvětleních pravdy je bohužel to, že omezení preventivní, onkologické a dalších typů léčby nejspíš bude způsobovat další nadúmrtí, o měsíce i roky zpožděné oproti epidemické vlně. Další úmrtí navíc způsobí zhoršený zdravotní stav mnoha z těch, kdo COVID prodělali. Konečný účet za druhou a třetí vlnu proto bude vyšší, než ona úmrtí navíc v roce 2020.