20 Comments

Kromě toho čeští statistici, intenzivisti a další amatérští promořovači u kormidla evidentně nepočítali s dlouhodobými zdravotními následky po prodělání ani tím, že si vyrobí mutace obcházející získanou imunitu a měnící IFR atd.

Expand full comment

dlouhodobe nasledky muze mit kazda viroza, jen se to nemedializuje. navic covid tu neni dlouho, takze je to dost v urovni dohadu. a pokud jde o demokraticky stat a nema dost informaci, mel by nastavovat pravidla v zajmu svobody svych obcanu. totalitni stat to ma jednodussi.

amatersti epidemiologove jsou sice fenomen, ale v celkovem kontextu jsou jejich nazory mene nebezpecne nez nazory fachidiotů, kteri prehlizeji celkove spolecenske dopady a pripadne u kterych si nemuzeme byt jisti jejich neuplatnosti.

Expand full comment

Co myslíte těmi celkovými společenskými dopady?

Pokud by stát důsledně šel cestou #zerocovid, tak by ani žádné celkové společenské dopady nebyly. V EU by se nám nepovedlo mít situaci jako NZ či AU, kde běží i sportovní či kulturní akce pro desítky tisíc lidí, ale klidně jsme mohli zvládnout stav Norska a Finska, kde je ve výsledku omezen pouze vstup do země karanténou a dopad na masové akce a na část ekonomiky žijící z incomming turistiky jde docela levně kompenzovat.

Expand full comment

kdyz odmyslim znicenou kulturu,sport a spolecenskou izolaci, ktera z lidi dela stroje kteri v podstate umreli zaziva mame pomerne meritelne dopady, napriklad:

rok zavrene skoly-pro nizsi stupne a ucebni obory je online vyuka bezcenna, znicene zivnosti a obchody. masy lidi, kteri si tim navykli na statni podporu. tunelovani statu a stredni tridy ve velkem a hrozici hyperinflace. masivni rozkradani ze strany politickych elit je pri nanstaveni takoveho rezimu mnohem dostupnejsi.

v australii, kde toho bylo pomerne malo, meli mnozi pribuzni zakazano se vubec potkat nekolik mesicu. (v neostrovnich podminkach a s vetsim zamorenim by tady podobna zrudna akce musela trvat evidentne dele s nejistym vysledkem vzhledem k tem velmi odlisnym okrajovym a pocatecnim podminkam)

takze priklad standardni zeme ktera velmi tvrdym lockdownem prakticky vymazala vyskyt viru z populace, ve ktere uz byl velmi rozsireny, vubec nemate. ve finsku a norsku se ani nikdy poradne nerzsiril.

Expand full comment

Opakuji, my jsme nikdy nepotřebovali být best jako NZ a AU. Nám by úplně stačilo být jako FI a NO. Roční výpadek incoming turismu, masových sportovních a kulturních akcí jde pořadatelům vykompenzovat a stát nezruinovat.

Všechny důsledky co vyjmenováváte nejsou důsledkem covid, jsou důsledkem naší valstní neschopnosti. Pojďme řešit tu neschopnost a nikoliv rezignovat na toto s "bláhovou" domněnkou, že rezignací na řešení epidemie se něco zlevní či zlepší.

Expand full comment

opatreni v Australii snad nebyla likvidacni prave ve vetsine tech aspektu, ktere jsem uz zminil?

Fi, No maji do znacne miry maji podobne PP a OP jako NZ a Australie. jednak nikdy se u nich nakaza nerozjela do vysokych cisel (proto jsem zminoval ten stroj casu) a navic jejich poloha je na periferii-rekneme poloostrovní. takze opakuji dotaz, ktera zeme s vyssim zamorenim (PP) a spatne izolovatelnou polohou (OP) to opravdu pomoci uzavery marginalizovala? stale jste nedal vhodny priklad k nasledovani.

Expand full comment

Připusťme na chvíli katastrofickou představu , že by se jednalo o virus s podobnou infekčností, jako ten stávající s nulovými nebo zanedbatelnými příznaky, ale u např. 40% nakažených (důležité, že ne 100%) bez ohledu na věk by došlo po 1 měsíci po nákaze (důležité, že ne hned) ke zhoršení zraku na jednom oku až k úplnému oslepnutí. Při druhé nákaze po vyčerpání imunizace z prodělané nákazy, by u 20% lidí došlo ke ztrátě zraku druhého oka.

Jak by se změnil postoj lidí k epidemickým opatřením, k vakcinaci, testování a izolaci nakažených???

Také by bagatelizovali, že následky má "jen" 40% atd.?

Expand full comment

1/v nejake zemi na svete doslo k tomu Vami zminenemu anarchickemu lockdownu? nenapada mne takova, tedy jde o ciste teoreticky koncept. nepochybuju ze pro skutecne vazne epidemie platny, covid neni evidentne tolik vazny.

2/jak je mozne ze mnohe zeme udelali mnohem mirnejsi opatreni a nemaji horsi vysledky? napriklad polsko v ramci podzimu a zimy nikdy neomezilo sluzby a maloobchod, krom velkych obchodnich center a po nejakou dobu fungovala i kultura a hotely. presto se v polsku velmi rebeluje takze dogma o neposlusnejsich cesich zde rozhodne nelze aplikovat.a jeste vice to vynikne oproti totalne sesnerovanemu slovensku.

3/Aby tvrdá uzávěra dosáhla v celkové statistice úspěchu, dané země musí 2 podmínky (a to navíc současně) . Nebo mate nejakou zemi, tkera se tomu vymyka?

a/Dobře izolovaná, zpravidla ostrovních země, nebo polostrov se specificky nepropustnou suchozemskou hranicí (např jižní Korea).

b/Je nutné podchytit epidemii na velmi nízkých číslech jako na Taiwanu, Autrálii či Novém Zélandě.

To je nesplnitelná kombinace snad pro všechny evropské země, zejmena rozšíření viru ve všech zemích už bylo příliš vysoké. Nadšenci z iniciativy sníh nejspiš zapoměli, že na splnění svých vysokých cílů by museli disponovat strojem času. Tím se vrátit v dostatečném předstihu před začátek epidemie a všechny země přesvědčit k jednotnému "australskému sanitárnímu rozptylováku" který musí platit od momentu prvních řidších výskytů nákazy.

Expand full comment

Jste krásnou ukázkou selection bias a vybíráte si pouze, co se Vám hodí k potvrzení Vašeho názoru. Co takhle Finsko a Norsko? Ukazují, že to jde i v EU. Co Čína? Ta pro změnu ukazuje, že není nutné začít na nízkých číslech. Co Vietnam? Ten ukazuje, že se nemusí jednat o ostrovní zemi.

Co se týče zemí, co mají mírnější opatření a nemají horší výsledky? Jedním z vysvětlení je přesně ten samovolný behaviorální lockdown provedený populací samotnou, respektive míra dodržování opatření. Populace reaguje sama nejen rebelií na opatření s nimiž nesouhlasí, ale také opatrností ve vážné situaci. Pokud máme lépe vybavené a výkonnější zdravotnictví, tak k vážné situaci (ke zprávám o omezování péče a o dosažení hrany kapacity) dojde později, populace tedy začne být opatrná mnohem později a výsledkem je více nemocných a tedy více mrtvých.

Expand full comment

ad1/kde byl na svete ten samovolny lockdown kde vlada drsně neopatřovala a lide hruzou zalezli? zalezali leda v reakci na panicke medialni zpravy, vladni zakazy a pred policejnim obuskem. to je rozdil oproti skutecne vazne epidemii, ktera donuti lidi schovat se.

ad2/: co dlouhodobě minimalni rozdil PL vs SK pri nesrovntelne drastictejsich omezenich na SK?

ad3/Cina? nepatrite nahodou rovnou do severokorejskeho rezimu? v cine v mnoha regionech provadeji tvrde postihy pro ty co se nechteji dat ockovat experimentalnimi vakcinami, tohle chcete? navic mame z ciny spolehliva data zda to potlacili a za jakou cenu?

Fin,Nor: momentalne 3x mene novych pripadu nez v CZ ale soucasne i 3x mene testu / milion obyvatel, takze rozdil v dennich narustech bude patrne maly. takze podle toho, ze jste predhodil tyto zeme, tak jsme nyni take dospeli k marginalizaci:-). jinak v zime toho fin a nor meli proti nám zajiste nesrovnatelne mene, ale nejsou to zrovna typicke evropske zeme. Severska populace je patrne odolnejsi, coz souvisi i se svedy, kteri pri velmi mirne nastavenem rezimu maji prekvapive rozumne vysledky. Ohledne svedska beru jako poměrně smysluplny tento komentar (nejsem autorem)

"Švédsko ukázalo, že cesta mírných opatřeních je možná. To zda je spíše úspěšná či neúspěšná záleží na tom s kým srovnáváme. Srovnáváme-li s Norskem či Finskem je Švédská cesta neúspěch,..

srovnáváme-li s Austrálií či Jižní Koreu jedná se dokonce o kolosální neúspěch. Srovnáme-li s Německem je asi na místě otázka (uznávám, že morálně velmi nepříjemná) zda lockdowny za ty zachráněné životy Německu stály.

Srovnáme-li cestu Švédska s best in covid ČR, je Švédská cesta ohromný úspěch.

Lockdown může mít za následek fungující svobodnou ekonomiku a otevřené podniky, jako v té Austrálií a stejně tak muže mít za následek katastrofu jakou prožívá ČR (když dva dělají totéž, nemusí být výsledkem nutně totéž) a otázka je, zda by ČR Andrej Babiš dokázal provést švédskou metodou stejně jako Tegnell, já si to bohužel nemyslím."

Expand full comment

V ČR žádný tvrdý lockdown nebyl a hlavně ČR nebyla a dodnes není schopná TEST, TRACE, ISOLATE. A my nemáme stále volat po rozvolňování či po mírných opatřeních, my máme ten náš stát zjebat, proč po roce toto stále nefunguje.

Já nechci nic podobného Číně, já jen ukazuji data zemí, kde to zvládají. Já bych chtěl, aby to ČR zvládala jako AU či NZ, ale protože uznávám, že uprostřed Schengenu to není jednoduché (za celý Schengen by to šlo), tak říkám, že jsme to mohli dokázat jako FI či NO. Počet mrtvých je mezi FI a CZ jako nebe a noc. A vykašlete se už na "švédskou" cestu, ve srovnání s Finskem je to děs a mimo jiné je Švédsko jedna ze zemí EU, kde se již v tuto chvíli komunitně šíří Brazilská mutace. A protože serologické testy účinnosti současných vakcín na P1 (Brazilskou) a B.1.351 (Jihoafrickou) mutací ukazují, že se klidně může stát a pravděpodobně se to také stane, že pandemie neskončí prvním kolem očkování. Takže by to fakt už konečně chtělo přestat pindat o důsledcích opatření a začít reálně řešit TEST, TRACE, ISOLATE a vysvětlovat a vysvětlovat, že to je jediná zaručeně funkční cesta proti epidemii čehokoliv.

Expand full comment

a na slovensku uz je to udelane lepe podle gusta nebo v cem maji pridat ze nevidim zasadni vysledky oproti pomerne nedbalemu polsku?

pokud jsou zde uzivane AG testy na plosne testovaní nevhodne, protoze skoro nikoho nezachyti a pcr nastavene na absurdni citlivost "Treshold cycle" tak je to TTI nesmysl. buzerace mnoha zcela zdravych nenakazlivych lidi. Kolik se u nas pouziva Tc a kolik je pritom doporucovana hodnota?

Jenze to proklamovane Fi, No maji do znacne miry maji podobne PP a OP jako NZ a Australie. jednak nikdy se e Fi a No nakaza nerozjela do vysokych cisel (proto jsem zminoval ten stroj casu) a navic jejich poloha je na periferii-rekneme poloostrovní. takze opakuji dotaz, ktera zeme s vyssim zamorenim (PP) a spatne izolovatelnou polohou (OP) to opravdu pomoci uzavery marginalizovala? stale jste nedal vhodny priklad.

pokud se budou resit nesmysly, jakoze nakaza se vyznamne siri na cerstvem povetri, protoze tzv vsemocne mutace, to dokazou tak v tento tyjatr je i pro prumerne inteligentniho cloveka nedustojny a trapny a podstoupi ho ochotne jedine clovek paralyzovany neprimerenym strachem.

Expand full comment

Rozdíl mezi výsledky u nás, v PL a SK je jednoduše vysvětlitelný behaviorální reakcí populace, už jsem Vám to psal ráno, ale ráčil jste to asi přehlédnout. Jednoduše přesně jak píše J. Kulveit, chování populace není konstanta a Vámi popisovaný rozdíl mezi CZ, SK a PL je ukázkou, že samovolný behaviorální lockdown nastal. Populace prostě reagovala nejen podle opatření, ale i sama rozhodla co, kdy a jak chce dodržovat. A je to myslím i měřitelné přes google metriku mobility, jak populace reagovala na zprávy o přehlcení zdravotnictví.

Jinak pokud hodláte na blogu oxfordského vědce "pindat" věci typu "všemocné mutace" či "nedůstojné průměrně inteligentního člověka" tak se s Vámi zřejmě nemá smysl bavit.

Pokud hodláte tato vyjádření korigovat a chcete racionálně debatovat, tak doporučuji k přečtení tuto studii účinnosti vakcín na mutace. https://www.cell.com/cell/pdf/S0092-8674(21)00298-1.pdf

Ano, je to preprint studie, ale je to medium s impact factorem téměř 40 a pokud nemáte lepší studii, tak nemáte pravdu a je poměrně dost pravděpodobné, že zatím žádná epidemie nekončí. Co tedy chcete dělat na podzim? Chcete další desítky tisíc mrtvých? Chcete dát viru prostor pro další mutace a evoluce eventuelně dokázala změnit vir na nebezpečný i Vám osobně? Nebylo by přeci jen lepší zavést opatření jako mají země, co vir zvládají?

Expand full comment

1/dotaz ohledne pl-sk se ale tykal neceho zcela jineho: Sk ma dlouhodobe pomerne tvrda opatreni, polsko pomerne vlazna. nic nenasvedcuje ze by se v polsku oproti slovensku odehravala katastrofa. pritom polaci jsou odbojni a slovaci uz davno pacifikovani. zkratka cisla jsou dlouhodobe srovnatelna. dotaz byl ve smyslu: jakto ze slovensko na tom neni o rad lepe, kdyz aplikuje mnohem tvrdsi tvrdy boj proti viru? jak to vysvetlujete? poslusností lidi v polsku asi tezko.

2/nalezl jste uz ty vzorove zeme, ktere tvrdym lockdownem marginalizovali vir a to za podminek vysokeho vyskytu a geograficky obtizne izolovatelnosti zeme? To je dost dulezita otazka. Pokud propagujete tvrdou uzaveru a mate pozitivni precedensy pouze ze zemi s naprosto odlisnymi pocatecnimi a okrajovymi podminkami, tak je to prilis troufale.

korekce k mutacim: ma smysl nosit na cerstvem vzduchu respiratory s poukazem na mutace?

Samozrejme ze epidemie nekonci. Posledni odstavec pisete z pozice, jakoby vakcinace byla jedine a nejlepsi reseni, jenze ve vysledku je tendence ji pouzivat jako argument: "musime se dale schovavat, nebot na nektere nove mutace to uz nemusi fungovat a my vam posleze vyrobime dalsi vakciny, ktere budou chvili pomahat. to nezni prilis win-win.

Existují lepsi reseni, jako ucinna lecba a to i profylakticka.

Expand full comment

K bodu 3 - co Čína? Tam to všechno začalo a přitom teď žijí normálně.

Vymýcení viru je jediná správná taktika. A není pravda, že potřebujeme stroj času. Velmi tvrdým lockdownem se dá na malá čísla dostat kdykoliv. Bolestivé - ano. Nemožné? Ne.

Expand full comment

v cine v mnoha regionech provadeji tvrde postihy pro ty co se nechteji dat ockovat experimentalnimi vakcinami. tohle chcete? navic skutecne mame z ciny spolehliva data, zda to potlacili a za jakou cenu? nebo v australii, kde toho bylo pomerne malo, se mnoho pribuznych melo zakazano vubec potkat nekolik mesicu. (v neostrovnich podminkach a s vetsim zamorenim by tady podobna zrudna akce musela trvat evidentne dele)

takze priklad neostrovni zeme ktera velmi tvrdym lockdownem prakticky vymazala vyskyt viru z populace, ve ktere uz byl velmi rozsireny, vubec nemate.

Expand full comment