Discussion about this post

User's avatar
Jaroslav's avatar

co se tyka Vasi otazky: spis by meli epidemiologove poverovat, zda dana opatreni nejsou pro vlady danych zemi vyhodna - napriklad na prihlaravani krestu, rozkradani statu a honeni si ega na likvidaci svobod. problem vsak je, zda ti epidemiologove nedostali prilis dobre zaplaceno.

kalifornie vs texas/florida, slovensko vs polsko apod. tvrda opatreni versi mala ci lezerni opatreni. konecni rozdil na stavu epidemie nulovy, tak k cemu jsou ty restrikce tedy dobre?

Expand full comment
Martin Ševčík's avatar

Podobnou otázku jako Void si kladu též. Jsem jednoznačně v táboře "svědků covidovych", jsem pro radikální potlačování. Atd atd. Ale teď obdobně jako se ptá Void na účast odborníků na potlačení, ptám se já na účast zdravotníků. Samozřejmě je to vlastně kolektivně ještě řádově horší dilema než v případě toho vašeho doktora a jeho potrhleho pacienta. V mém případě se jedná o celou společnost jakožto pacienta. Ale otázka zní. Má po 4te vlně pořád to totální nasazení zdravotníků dopad na snižování úmrtí. Nebyl by kolabs zdravotnictví nakonec nejúčinnější peotiepidemiologicke opatření. Je to takove modifikovane tramvajové dilema. Dnes neodepru léčbu konkrétnímu člověku (konkrétní vlně) na koleji po které to jede, kterou jsem si nevybral, tím ale prehazuji vyhybku na kolej, kde zítra bude ještě vetsi hromada. Možná blbě řečeno. Snad mě chápete. Chci říct, že čím víc se personál snaží, hledice na jednotlivého pacienta jako na oběť, tím víc na to jako společnost kašleme. Ruku na srdce, který petasedesatnik nechodí i do práce je ve čtvrté vlně oběť? Opakuji, jsem pro razantní srážení epidemie absolutním lockdownem s policií v ulicích. Ale lid to nechce a podvědomě spoléhá, že on nebude postižen nebo jej z toho vytáhne nemocnice. Nebyla by řešením stávka lékařů?

Expand full comment
25 more comments...

No posts